Fri, 17. Apr 2020 at 15:30
2585 ogledov
KATALOG TRAKTORJEV 2020 že na voljo
Ljubitelji, kot tudi poznavalci traktorske tehnike pri nas, lahko iz prve roke spoznajo ponudbo na donmačem trgu. V primerjavi z lanskim letom opazimo nekatere novosti, ki so bile predstavljene v Hannovru na sejmu Agritechnica.
Smernice za prihodost ostajajo podobne, to je ozpolnjevanje okoljskih zahtev in vgradnja vse čistejših motorjev, kar pa za sabo potegne tako nove konstrukcijkse rešitve kot tudi višjo ceno traktorjev.
Evropska zakonodajo določa, da bodo traktorji morali ali pa že izpolnjujejo okoljsko stopnjo V. Vse več traktorjev je opremljenih z brezstopenjskimi menjalniki in manjalniki, kjer sistem sam izbira najbolj primerno prestavo pri vožnji. Elektronski sistem skrbi za optimalno porabo goriva, prav tako postaja optimalno delo na polju s pomočjo satelitske navigacije, Isobus sistemov za povezavo traktorja s strojem in sistemov, ki so povezani z domačimi računalniki, ki spremljajo številne podatke takotraktorja kot tudi posameznih kmetijskih površin.
Katalog traktorjev 2020 bo vam kmetom lahko v pomoč pri izbiri optimalnega traktorja za na kmetijo, če se odločate za njegov nakup. Vsako leto se v povprečju za nakup novega traktorja odloča od 1200 do 1500 kmetov, kar pomeni, da se morajo odločiti tehtno. Na vsak stroj za na kmetijo, prevelik traktor potegne za sbo dodatne stroške, saj moramo v tem primeru zagotoviti tudi večje stroje. Premajhen traktor pa ni rentabilen in porabimo preveč časa za obdelavo večjih površin.
KATALOG TRAKTORJEV 2020. VABLJENI K NAKUPU.
Wed, 3. Aug 2016 at 14:03
4479 ogledov
Vasovanje in kmečka ohcet v Bohinju
Za nami je 59. Kmečka ohcet v Bohinju. Turistično-folklorna prireditev, ki jo Turistično društvo Bohinj vsako leto organizira ob koncu meseca julija. Prikazuje stare, tradicionalne življenjske navade prebivalcev Bohinja, med katerimi imajo ženitovanjski običaji še posebno mesto. Sestavljena je tudi iz ljudske igre Vasovanje.
VASOVANJE
Tradicionalna igra Vasovanje prikazuje stare običaje, ki so se godili v starih časih v Bohinju. V zgodbi se oživlja običaj, ko so se fantje ob večerih zbirali na vasi in prepevali pod okni deklet, da jim omehčajo srca ali pa dokažejo svojo ljubezen. V upanju, da jih bo slišala njihova ljuba in ne njena mati, ki bi jih z mokrim tušem spodila od hiše, so vztrajali vsak na svoj način. Le redko kateremu je uspelo, da mu je najdražja, v znak ljubezni, prižgala cigaro in mu pripela najlepši nagelj s svojega okna na prsi. Ob ljubezenskem uspehu, pa so se fantje poslovili od svojega otroštva z značilno fantovščino.
KMEČKA OHCET
Kmečka ohcet prikazuje stare ženitovanjske običaje. Par ki se je odločil za poroko, se dejansko spusti v »dokler naju smrt ne loči« pustolovščino. Skozi stoletja so se okrog poroke spletli določeni običaji, ki mlada dva pripravijo na njuno pot in jima na svoj način želijo sreče, obilja in modrosti.
Ženin se v povorki z vozovi in konji pripelje do nevestinega doma, ki bo Pod Skalco. Ko se domači le poslovijo od svoje hčerke, se naloži bogato balo na vozove in poročni sprevod se odpelje proti cerkvi. Na poti jih vaščani »zašrangajo«. Po pogajanjih in plačilu uspeta dahniti svoj »da« v slikoviti cerkvici Sv. Janeza Krstnika. Sledi prihod neveste na ženinov dom in svatovščina, ki se godi na prireditvenem prostoru Pod Skalco. Vse skupaj je dobro zabeljeno s pristnimi bohinjskimi izreki in navadami, ki jih tudi v današnjih dneh ne bi smeli kar tako pozabiti. Kulturni del programa s plesi, dialogi in povorko zaigrajo člani KUD Triglav iz Srednje vasi. Zabava z ansambli traja pozno v noč!
Viri:
- http://www.mojaobcina.si/bohinj
- http://www.bohinj-info.com
- http://www.bohinj.si
- http://www.cudoviti-bohinj.si
- https://sl.wikipedia.org/wiki/Kme%C4%8Dka_ohcet
Tue, 2. Aug 2016 at 14:00
8201 ogledov
Breskov liker
Sestavine:1 kg breskev, 2 l žganja, 30 dag sladkorja, 2 vanilijeva sladkorja
Postopek: Breskve operemo, narežemo na manjše koščke, stresemo v kozarec, dodamo sladkor in zalijemo z žganjem. Kozarec zapremo in ga šest tednov postavimo v topel prostor. Kozarec vmes večkrat potresemo, da se ves sladkor raztopi, po šestih tednih vsebino precedimo in nalijemo v steklenice.
Vse o žganjekuhi in več kot 80 receptov z žganjem si prelistajte na povezavi: http://zalozba.kmeckiglas.com/sodobna-zganjekuha